To receive a proposal, please send your request to info@aventics-sensors.in and specify the required positions and company details.
Series CC01 Aventics art. 0821200014
SKU: 0821200014
Category: Flow regulators and shut-off valves
Specifications
| Working pressure min./max. | 0,5 ... 10 bar |
| Ambient temperature min./max. | 0 ... 80 °C |
| Medium temperature min./max. | 0 ... 80 °C |
| Medium | Compressed air |
| Weight | See table |
| Material |
|---|
| Housing | Aluminum, anodized |
| Flow control screw | Steel, galvanized |
| Seals | Acrylonitrile butadiene rubber |
