To receive a proposal, please send your request to info@aventics-sensors.in and specify the required positions and company details.
Sensors Aventics art. R412010888
SKU: R412010888
Categories: Actuators and Grippers, Pneumatic Cylinders
Specifications
| Certificates | cULus |
| Ambient temperature min./max. | -20 ... 70 °C |
| Protection class | IP65 IP67 |
| Output signal | 0 - 10 V DC, 4 - 20 mA |
| Quiescent current (without load) | < 35 mA |
| Current signal | 4 ... 20 mA |
| Maximum load (analog current output) | 500 Ω |
| Residual ripple | ≤ 10 % |
| sampling interval | 1,15 ms |
| Resolution max. measuring range | typ. 0,03 % FSR |
| Repetitive precision max. measuring range | typ. 0,06 % FSR |
| Linearity deviation | 0,5 mm |
| Sampling speed Partial stroke | 1,5 m/s |
| Sampling speed Full stroke | 3 m/s |
| Display | 2 LED |
| Vibration resistance | 10 - 55 Hz, 1 mm |
| Shock resistance | 30 g / 11 ms |
| Cable length L | 0,3 m |
| Holders for cylinder series PRA are included in the scope of delivery. For cylinder series ITS, please order the appropriate holders separately. FSR: Full Scale Range, max. measurement range The IO-Link device description (IODD) for the SM6-AL distance measuring sensor is available for download in the Media Centre. |
| Material |
|---|
| Housing | Aluminum |
| Cable sheath | Polyurethane |
| End caps | Polyamide |
