To receive a proposal, please send your request to info@aventics-sensors.in and specify the required positions and company details.
Sensors Aventics art. R412010265
SKU: R412010265
Categories: Actuators and Grippers, Pneumatic Cylinders
Specifications
| Certificates | cULus |
| Ambient temperature min./max. | -20 ... 70 °C |
| Protection class | IP67 |
| Output signal | 0 - 10 V DC, 4 - 20 mA |
| Quiescent current (without load) | < 25 mA |
| Min./max. DC operating voltage | 15 ... 30 V DC |
| sampling interval | 1 ms |
| Resolution max. measuring range | 0,05 mm |
| Repetitive precision max. measuring range | 0.1 mm |
| Linearity deviation | 0,3 mm |
| Sampling speed | 3 m/s |
| Display | LED |
| LED status display | Yellow |
| Vibration resistance | 10 - 55 Hz, 1 mm |
| Shock resistance | 30 g / 11 ms |
| Cable length L | 0,3 m |
| Material |
|---|
| Housing | Polyamide fiber-glass reinforced |
| Cable sheath | Polyurethane |
