To receive a proposal, please send your request to info@aventics-sensors.in and specify the required positions and company details.
Sensors Aventics art. R412010139
SKU: R412010139
Categories: Actuators and Grippers, Pneumatic Cylinders
Specifications
| Certificates | RoHS |
| Ambient temperature min./max. | -20 ... 75 °C |
| Protection class | IP65 IP67 |
| number of switching points | 2 |
| Power consumption | <15 mA |
| Min./max. DC operating voltage | 12 ... 30 V DC |
| Repetitive precision max. measuring range | 0,1 mT |
| Hysteresis | 1 mT |
| Switching logic | NO (make contact) |
| Display | LED |
| LED status display | Yellow |
| Display | 2 LED |
| Vibration resistance | 10 - 55 Hz, 1 mm |
| Shock resistance | 30 g / 11 ms |
| Cable length L | 2 m |
| Mounting screw | with hexagon socket |
| Material |
|---|
| Housing | Polyamide |
| Cable sheath | Polyurethane |
