To receive a proposal, please send your request to info@aventics-sensors.in and specify the required positions and company details.
Sensor Aventics art. R412022863
SKU: R412022863
Categories: Actuators and Grippers, Pneumatic Cylinders
Specifications
| Certificates | CE declaration of conformity cULus RoHS |
| Ambient temperature min./max. | -30 ... 80 °C |
| Protection class | See table |
| Switching point precision | ±0,1 mT |
| Nominal current, actuated state | < 30 mA |
| Quiescent current (without load) | < 8 mA |
| Min./max. DC operating voltage | 10 ... 30 V DC |
| Min./max. AC operating voltage | See table |
| Hysteresis | ≥ 0,2 mT |
| Switching logic | NO (make contact) |
| LED status display | Yellow |
| Vibration resistance | 10 - 55 Hz, 1 mm |
| Shock resistance | 30 g / 11 ms |
| Cable length L | 0,3 0,1 3 5 m |
| Material |
|---|
| Housing | Polyamide |
| Cable sheath | Polyurethane |
| Locking screw | Stainless steel |
