To receive a proposal, please send your request to info@aventics-sensors.in and specify the required positions and company details.
Sensor Aventics art. R412019488
SKU: R412019488
Categories: Actuators and Grippers, Pneumatic Cylinders
Specifications
| Certificates | UL (Underwriters Laboratories) cULus RoHS |
| Ambient temperature min./max. | -30 ... 80 °C |
| Protection class | IP65 IP67 |
| Switching point precision | ±0,1 mT |
| Min./max. DC operating voltage | See table |
| Switching logic | NO (make contact) |
| Display | LED |
| LED status display | Yellow |
| Vibration resistance | 10 - 55 Hz, 1 mm |
| Shock resistance | 30 g / 11 ms |
| Cable length L | 3 5 m |
| Mounting screw | Combination: slotted and hexagon socket |
| The max. switching capacity must not be exceeded. |
| Material |
|---|
| Housing | Polyamide fiber-glass reinforced |
| Cable sheath | Polyurethane |
