To receive a proposal, please send your request to info@aventics-sensors.in and specify the required positions and company details.
Sensor Aventics art. 8940410612
SKU: 8940410612
Categories: Actuators and Grippers, Pneumatic Cylinders
Specifications
| Ambient temperature min./max. | -25 ... 75 °C |
| Protection class | IP65 |
| Switching point precision | ±0,1 mT |
| Min./max. DC operating voltage | 10 ... 48 V DC |
| Min./max. AC operating voltage | 10 ... 48 V AC |
| LED status display | See table |
| Vibration resistance | 35 g (50 - 2000 Hz) |
| Shock resistance | 50 g / 11 ms |
| Material |
|---|
| Housing | Polyester amide |
