To receive a proposal, please send your request to info@aventics-sensors.in and specify the required positions and company details.
Sensor Aventics art. 0830100525
SKU: 0830100525
Categories: Actuators and Grippers, Pneumatic Cylinders
Specifications
| Ambient temperature min./max. | -10 ... 70 °C |
| Protection class | IP67 |
| Switching point precision | ±0,1 mT |
| Nominal current, actuated state | < 25 mA |
| Quiescent current (without load) | < 14 mA |
| Min./max. DC operating voltage | 15 ... 30 V DC |
| Display | LED |
| LED status display | See table |
| Sensor responds to ferromagnetic material. |
| Material |
|---|
| Housing | epoxy resin |
