To receive a proposal, please send your request to info@aventics-sensors.in and specify the required positions and company details.
Sensor Aventics art. 0830100460
SKU: 0830100460
Category: Cylinder accessories
Specifications
| Ambient temperature min./max. | -20 ... 80 °C |
| Protection class | IP67 IP65 |
| Switching point precision | ±0,1 mT |
| Nominal current, actuated state | < 7 mA |
| Min./max. DC operating voltage | 24 V DC |
| Min./max. AC operating voltage | 24 V AC |
| LED status display | Yellow |
| Vibration resistance | 60 g (50 ... 2000 Hz) |
| Shock resistance | 100 g / 11 ms |
| Weight | 0,01 kg |
| If reed sensors are used, we recommend using a short-circuit protective device (SCPD). |
| Material |
|---|
| Housing | Polyamide |
