To receive a proposal, please send your request to info@aventics-sensors.in and specify the required positions and company details.
Sensor Aventics art. 0830100438
SKU: 0830100438
Categories: Actuators and Grippers, Pneumatic Cylinders
Specifications
| Ambient temperature min./max. | -25 ... 70 °C |
| Protection class | IP67 IP65 |
| Switching point precision | ±0,1 mT |
| Nominal current, actuated state | ≤ 10 mA |
| Quiescent current (without load) | ≤ 5 mA |
| Min./max. DC operating voltage | 10 V DC |
| LED status display | Yellow |
| Vibration resistance | 55 Hz, 1 mm |
| Shock resistance | 30 g / 11 ms |
| Material |
|---|
| Housing | Polyamide |
