To receive a proposal, please send your request to info@aventics-sensors.in and specify the required positions and company details.
Sensor Aventics art. 0830100390
SKU: 0830100390
Categories: Actuators and Grippers, Pneumatic Cylinders
Specifications
| Ambient temperature min./max. | See table |
| Protection class | IP67 IP65 |
| Switching point precision | ±0,1 mT |
| Nominal current, actuated state | < 7 mA |
| Quiescent current (without load) | < 3 mA |
| Min./max. DC operating voltage | See table |
| Min./max. AC operating voltage | See table |
| LED status display | See table |
| Vibration resistance | 60 g (50 ... 2000 Hz) |
| Shock resistance | 100 g / 11 ms |
| Cable length L | 3 5 m |
| If reed sensors are used, we recommend using a short-circuit protective device (SCPD). |
| Material |
|---|
| Housing | epoxy resin |
| Cable sheath | Polyvinyl chloride Polyurethane |
