To receive a proposal, please send your request to info@aventics-sensors.in and specify the required positions and company details.
Safety clutch Aventics art. 1823376030
SKU: 1823376030
Categories: air tubes and rotating joints, couplings, Fittings
Specifications
| Working pressure min./max. | 0 ... 16 bar |
| Ambient temperature min./max. | -10 ... 90 °C |
| Medium temperature min./max. | -10 ... 90 °C |
| Medium | Compressed air |
| Weight per piece | See table |
| The delivered product may vary from that in the illustration. |
| On pushing the release bushing back, the coupling plug is released but remains locked. The coupling valve closes and and the air line is simultaneously vented. Actuate the release bushing once more for safe uncoupling. |
| Material |
|---|
| Housing | Brass, nickel-plated |
| Release bushing | Brass, nickel-plated |
| Seal | Acrylonitrile butadiene rubber |
| Port | Brass, nickel-plated |
