To receive a proposal, please send your request to info@aventics-sensors.in and specify the required positions and company details.
Rotary module Aventics art. R412000409
SKU: R412000409
Categories: Actuators and Grippers, Pneumatic Cylinders
Specifications
| Working pressure min./max. | 4 ... 8 bar |
| Ambient temperature min./max. | 5 ... 60 °C |
| Medium temperature min./max. | 5 ... 60 °C |
| Medium | Compressed air |
| Max. particle size | 5 µm |
| Oil content of compressed air | 0 ... 1 mg/m³ |
| air duct | with air duct |
| Cushioning | hydraulic non-adjustable |
| Theoretical torque at | 6 bar |
| Weight | See table |
| The pressure dew point must be at least 15 °C under ambient and medium temperature and may not exceed 3 °C . The oil content of compressed air must remain constant during the life cycle. Use only the approved oils from AVENTICS. Further information can be found in the “Technical information” document (available in the MediaCentre). |
| NOTICE:For positioning without overswing in the intermediate position, it is recommended to limit the mass moment of inertia to 40% of the maximum permissible value! |
| Material |
|---|
| Housing | Aluminum, anodized |
| Cap | Aluminum, black anodized |
| Base | Aluminum, black anodized |
| Seal | Acrylonitrile butadiene rubber |
| Axis | Steel, hardened |
| Rotary flange | Steel, hardened |
