To receive a proposal, please send your request to info@aventics-sensors.in and specify the required positions and company details.
Rotary module Aventics art. R412000377
SKU: R412000377
Categories: Actuators and Grippers, Pneumatic Cylinders
Specifications
| Working pressure min./max. | See table |
| Ambient temperature min./max. | 5 ... 60 °C |
| Medium temperature min./max. | 5 ... 60 °C |
| Medium | Compressed air |
| Max. particle size | 5 µm |
| Oil content of compressed air | 0 ... 1 mg/m³ |
| air duct | with air duct |
| Cushioning | elastic |
| Theoretical torque at | 6 bar |
| Weight | See table |
| The pressure dew point must be at least 15 °C under ambient and medium temperature and may not exceed 3 °C . The oil content of compressed air must remain constant during the life cycle. Use only the approved oils from AVENTICS. Further information can be found in the “Technical information” document (available in the MediaCentre). |
| Material |
|---|
| Housing | Aluminum, anodized |
| Cap | Aluminum, black anodized |
| Base | Aluminum, black anodized |
| Seal | Acrylonitrile butadiene rubber |
| Axis | Steel, hardened |
| Rotary flange | Steel, hardened |
