To receive a proposal, please send your request to info@aventics-sensors.in and specify the required positions and company details.
Rodless cylinders Aventics art. R480470728
SKU: R480470728
Categories: Actuators and Grippers, Pneumatic Cylinders
Specifications
| Working pressure min./max. | 2 ... 8 bar |
| Ambient temperature min./max. | -10 ... 60 °C |
| Medium | Compressed air |
| Max. particle size | 5 µm |
| Oil content of compressed air | 0 ... 1 mg/m³ |
| Pressure for determining piston forces | 6.3 bar |
| The pressure dew point must be at least 15 °C under ambient and medium temperature and may not exceed 3 °C . The delivered product is lubricated for lifetime. |
| Material |
|---|
| Cylinder tube | Aluminum, anodized |
| Cap | Aluminum, anodized |
| Seal | Polyurethane |
| Sealing strips | Polyurethane Stainless steel |
| Ball rail table | Aluminum, anodized |
