To receive a proposal, please send your request to info@aventics-sensors.in and specify the required positions and company details.
Rodless cylinders Aventics art. R480163948
SKU: R480163948
Categories: Actuators and Grippers, Pneumatic Cylinders
Specifications
| Working pressure min./max. | 3 ... 8 bar |
| Ambient temperature min./max. | -10 ... 60 °C |
| Medium temperature min./max. | -10 ... 60 °C |
| Medium | Compressed air |
| Max. particle size | 5 µm |
| Pressure for determining piston forces | 6.3 bar |
| Weight | See table |
| An example configuration is illustrated. The delivered product may thus deviate from the illustration. |
| The pressure dew point must be at least 15 °C under ambient and medium temperature and may not exceed 3 °C . The delivered product is lubricated for lifetime. This product may only be operated with oil-free, dry compressed air. SA = stroke adjustment with use of shock absorber.Adjustment made with adjustment screw.Shock absorber can be replaced without readjustment of end position. |
| Material |
|---|
| Cap | Aluminum, anodized |
| Seal | Polyurethane |
| Sealing strips | Polyurethane Stainless steel |
| Ball rail table | Aluminum, anodized |
| Guide rail | Steel, hardened |
