To receive a proposal, please send your request to info@aventics-sensors.in and specify the required positions and company details.
Receivers Aventics art. 5510030000
SKU: 5510030000
Category: Flow regulators and shut-off valves
Specifications
| Version | Reservoir |
| Working pressure min./max. | 0 ... 10 bar |
| Ambient temperature min./max. | -20 ... 70 °C |
| Medium temperature min./max. | -20 ... 70 °C |
| Medium | Compressed air |
| Max. particle size | 5 µm |
| Oil content of compressed air | 0 ... 1 mg/m³ |
| Filter reservoir volume | 18 cm³ |
| Weight | 0,06 kg |
| Material |
|---|
| Reservoir | Polyoxymethylene |
| Seal | Acrylonitrile butadiene rubber |
