To receive a proposal, please send your request to info@aventics-sensors.in and specify the required positions and company details.
Receivers Aventics art. 1827009333
SKU: 1827009333
Category: Compressed air preparation
Specifications
| Version | Reservoir |
| Version | reservoir, polycarbonate, without protective guard |
| Certificates | suitable for ATEX |
| Working pressure min./max. | 0 ... 16 bar |
| Ambient temperature min./max. | -10 ... 50 °C |
| Medium temperature min./max. | -10 ... 50 °C |
| Medium | Compressed air Oil |
| Lubricator reservoir volume | 35 cm³ |
| Filter reservoir volume | 16 cm³ |
| Weight | 0,07 kg |
| Material |
|---|
| Reservoir | Polycarbonate |
| Seal | Acrylonitrile butadiene rubber |
