To receive a proposal, please send your request to info@aventics-sensors.in and specify the required positions and company details.
R-, P-, S- connecting plate, Series CD04 Aventics art. 8985070102
SKU: 8985070102
Category: Valves and valve systems
Specifications
| Compressed air connection | according to ISO 228-1 |
| Working pressure min./max. | -0,95 ... 16 bar |
| Ambient temperature min./max. | -25 ... 80 °C |
| Medium temperature min./max. | -25 ... 80 °C |
| Medium | Compressed air |
| Exhaust (3,5) | With directional exhaust (3/5) |
| Exhaust type | Ports separated |
| Weight | See table |
| The min. control pressure must be adhered to, since otherwise faulty switching and valve failure may result! The pressure dew point must be at least 15 °C under ambient and medium temperature and may not exceed 3 °C . The oil content of compressed air must remain constant during the life cycle. Use only the approved oils from AVENTICS. Further information can be found in the “Technical information” document (available in the MediaCentre). Order 3354800092 coupling kit separately |
| Material |
|---|
| Base plate | Aluminum Polyoxymethylene |
| Seal | Acrylonitrile butadiene rubber |
