To receive a proposal, please send your request to info@aventics-sensors.in and specify the required positions and company details.
QR1-S Mini Series Aventics art. R412005046
SKU: R412005046
Categories: Actuators and Grippers, Pneumatic Cylinders
Specifications
| Working pressure min./max. | -0,95 ... 10 bar |
| Ambient temperature min./max. | 0 ... 60 °C |
| Weight per piece | 0,002 kg |
| The series QR1 (plastic) and QR2 (metal) can not be combined For use with 2 or more AV pressure regulators assembled into blocks with pressure gauges. For 2 or more AV pressure regulators assembled into blocks with pressure gauges, use of push-in fitting R412005046 is recommended for every second pressure gauge |
| For further information about assembling and tolerances of adaptable tubing can be found in the “Technical information” document (available in the MediaCentre). |
| Material |
|---|
| Material | nickel-plated |
| Housing | Polybutyleneterephthalate |
| Seal | Acrylonitrile butadiene rubber |
| Tooth lock washer | Stainless steel |
| Release ring | Polyoxymethylene |
| Release ring holder | Die cast zinc Brass, nickel-plated |
