To receive a proposal, please send your request to info@aventics-sensors.in and specify the required positions and company details.
Profile cylinder ISO 15552 Aventics art. R412014336
SKU: R412014336
Categories: Actuators and Grippers, Pneumatic Cylinders
Specifications
| Standards | ISO 15552 |
| Compressed air connection | Internal thread |
| Working pressure min./max. | 2 ... 10 bar |
| Ambient temperature min./max. | -10 ... 120 °C |
| Medium temperature min./max. | -10 ... 120 °C |
| Medium | Compressed air |
| Max. particle size | 50 µm |
| Oil content of compressed air | 0 ... 5 mg/m³ |
| Pressure for determining piston forces | 6.3 bar |
| The pressure dew point must be at least 15 °C under ambient and medium temperature and may not exceed 3 °C . The oil content of compressed air must remain constant during the life cycle. Use only the approved oils from AVENTICS. Further information can be found in the “Technical information” document (available in the MediaCentre). |
| Material |
|---|
| Cylinder tube | Aluminum, anodized |
| Piston rod | Stainless steel |
| Front cover | Die-cast aluminum |
| End cover | Die-cast aluminum |
| Seal | Fluorocaoutchouc Polyurethane |
| Nut for piston rod | Steel, galvanized |
| Scraper | Fluorocaoutchouc |
