To receive a proposal, please send your request to info@aventics-sensors.in and specify the required positions and company details.
Pressure Sensors Aventics art. R412010850
SKU: R412010850
Category: Compressed air preparation
Specifications
| Type | electronic |
| Function | 1 x PNP, 2 x PNP 1x PNP and 1x analog |
| Mounting orientation | Any |
| Certificates | CE declaration of conformity EMV |
| Working pressure min./max. | See table |
| Ambient temperature min./max. | -10 ... 75 °C |
| Medium temperature min./max. | -10 ... 75 °C |
| Medium | Compressed air, Neutral gases |
| Measurement | Relative pressure |
| Display | OLED |
| Units displayed | bar mbar psi kPa MPa % |
| Switching logic | Hysteresis function NO/NC (programmable) Window function NO/NC (programmable) |
| Operating pressure display | 2 LED |
| Shock resistance max. | 30 g |
| Vibration resistance | 5 g (10 - 150 Hz) |
| Precision (% of full scale value) | ± 1 % including temperature drift |
| Switching time | < 10 ms at loads 10 ms at loads > 100 kΩ |
| Switching point | Adjustable ≥ 0.5% ... 100% FS |
| Resetting point | Adjustable 0% FS to SP -0.5% FS (or +0.5% FS when SP < 0) |
| Hysteresis | adjustable |
| Switching/reset delay | adjustable |
| DC operating voltage min./max. | 15 ... 32 V DC |
| Analog output | 1 x PNP, 1 x analog 4-20 mA |
| Quiescent current consumption | <50 mA |
| Maximum load (analog current output) | 600 Ω |
| Short circuit resistance | short circuit resistant |
| Mounting types | via through holes |
| Protection class | IP65 |
| Electr. connection | Plug M12x1 5-pin |
| Weight | 0,3 kg |
| Menu navigation is based on the VDMA specification with an additional plain text menu. |
| Material |
|---|
| Housing | Aluminum, Vibration-ground |
| Seals | Fluorocaoutchouc |
| Electr. connection | Aluminum with polymer insert |
| flange connection | Nitrile butadiene rubber, Fluorocaoutchouc |
