To receive a proposal, please send your request to info@aventics-sensors.in and specify the required positions and company details.
Pressure Sensors Aventics art. R412010782
SKU: R412010782
Category: Proportional and safety valves
Specifications
| Type | electronic |
| Certificates | CE declaration of conformity cULus RoHS Conforms with REACH Free of substances that impair surface wetting in the coating process |
| Ambient temperature min./max. | 0 ... 60 °C |
| Medium temperature min./max. | 0 ... 60 °C |
| Medium | Compressed air (max. 40 μm) |
| Max. oil content of compressed air | 40 mg/m³ |
| Measurement | Relative pressure |
| Display | LCD display, 4 digits, Color setting: green or red |
| Units displayed | bar psi kPa MPa inHg |
| Switching logic | NO/NC (adjustable) |
| Shock resistance max. | 30 g |
| Vibration resistance | 5 g (10 - 150 Hz) |
| Precision (% of full scale value) | ±1.5% in temperature range of 10 - 30°C ± 2 % including temperature drift |
| Repeatability (% of full scale value) | ± 0,2 % |
| Switching time | < 5 ms |
| Switching point | adjustable 0 ... 100% |
| Resetting point | adjustable 0 ... 100% |
| Hysteresis | adjustable |
| Delayed hysteresis | adjustable |
| Window function | adjustable |
| DC operating voltage min./max. | 17 ... 30 V DC |
| Analog output | 0 - 10 V DC, 4 - 20 mA |
| Quiescent current consumption | <40 mA |
| Analog output linearity | <± 0.5% of the final value |
| Maximum load (analog current output) | 600 Ω |
| Short circuit resistance | Max. 600 ohms (current output) Min. 3K ohms (voltage output) |
| Mounting types | Directly on hat rail and wall mounting For panel installation using mounting kit via double nipple |
| Protection class | IP65 IP67 with connections assembled |
| Electr. connection | Plug M12x1 4-pin |
| Weight | 0,04 kg |
| Alternative pressure connection (G1/4) on the rear side (closed with plug) Display color selectable, red or green |
| Material |
|---|
| Housing | Polycarbonate |
| Seals | Acrylonitrile butadiene rubber |
| Blanking plug | Polyoxymethylene |
| Electr. connection | Aluminum, black anodized |
