HomeVacuum technology Pressure Sensors Aventics art. R412007883
Previous product
Pressure Sensors Aventics art. R412007882
Back to products
Next product
Pneumatic silencer Aventics art. R412010100
Pressure Sensors Aventics art. R412007883
SKU: R412007883 Category: Vacuum technology
Specifications
Type electronic
Function 2 x PNP
Compressed air connection Flange with O-ring Ø 1,2x1
Working pressure min./max. -1 ... 0 bar
Ambient temperature min./max. 0 ... 60 °C
Medium temperature min./max. 0 ... 50 °C
Medium Compressed air
Max. oil content of compressed air 1 mg/m³
Measurement Relative pressure
Display LED
Switching logic NO (make contact)
Operating pressure display 2 LED
Protection against overpressure 5 bar
Shock resistance max. 10 g
Vibration resistance 10 - 55 Hz, 0,1 mm
Repeatability (% of full scale value) ± 1 %
Switching time < 2 ms
Switching point adjustable 0 ... 100%
Resetting point adjustable 0 ... 100%
Quiescent current consumption <20 mA