HomeVacuum technology Pressure Sensors Aventics art. R412007880
Previous product
Ejector
Ejector, EBS Series Aventics art. R412007769
Back to products
Next product
Pressure Sensors Aventics art. R412007881
Pressure Sensors Aventics art. R412007880
SKU: R412007880 Category: Vacuum technology
Specifications
Type electronic
Function 2 x PNP
Compressed air connection Flange with O-ring Ø 1,2x1
Working pressure min./max. -1 ... 0 bar
Ambient temperature min./max. 0 ... 60 °C
Medium temperature min./max. 0 ... 50 °C
Medium Compressed air
Max. oil content of compressed air 1 mg/m³
Measurement Relative pressure
Display LED
Switching logic NO (make contact)
Operating pressure display 2 LED
Protection against overpressure 5 bar
Shock resistance max. 10 g
Vibration resistance 10 - 55 Hz, 0,1 mm
Repeatability (% of full scale value) ± 1 %
Switching time < 2 ms
Switching point adjustable 0 ... 100%
Resetting point adjustable 0 ... 100%
Quiescent current consumption <20 mA