To receive a proposal, please send your request to info@aventics-sensors.in and specify the required positions and company details.
Pressure regulator for clutch height Aventics art. R412005902
SKU: R412005902
Category: Valves and valve systems
Specifications
| Version | Poppet valve |
| Certificates | Free of substances that impair surface wetting in the coating process |
| Working pressure min./max. | 2 ... 10 bar |
| Adjustment range min./max. | 0,8 ... 8 bar |
| Ambient temperature min./max. | -15 ... 50 °C |
| Medium temperature min./max. | -15 ... 50 °C |
| Medium | Compressed air |
| Max. particle size | 50 µm |
| Oil content of compressed air | 0 ... 5 mg/m³ |
| Nominal flow Qn | 750 l/min |
| Weight | 0,23 kg |
| Material |
|---|
| Housing | Polyamide fiber-glass reinforced Polyoxymethylene |
| Seals | Acrylonitrile butadiene rubber |
