To receive a proposal, please send your request to info@aventics-sensors.in and specify the required positions and company details.
Pressure regulator for clutch height Aventics art. 0821302061
SKU: 0821302061
Category: Valves and valve systems
Specifications
| Working pressure min./max. | 16 bar |
| Adjustment range min./max. | 0,5 ... 12 bar |
| Ambient temperature min./max. | 5 ... 50 °C |
| Medium | Compressed air |
| Max. particle size | 5 µm |
| Oil content of compressed air | 0 ... 5 mg/m³ |
| Weight | See table |
| The delivered product may vary from that in the illustration. |
| Material |
|---|
| Housing | Zinc |
| Seals | Butadiene rubber |
