To receive a proposal, please send your request to info@aventics-sensors.in and specify the required positions and company details.
Precision control valve Aventics art. R412006163
SKU: R412006163
Category: Compressed air preparation
Specifications
| Parts | Precision pressure regulator with continuous pressure supply |
| Mounting orientation | Any |
| Certificates | suitable for ATEX |
| Working pressure min./max. | See table |
| Ambient temperature min./max. | -10 ... 50 °C |
| Medium temperature min./max. | -10 ... 50 °C |
| Medium | Compressed air Neutral gases |
| Regulator type | Diaphragm-type pressure regulator Can be assembled into blocks |
| Regulator function | with relieving air exhaust |
| Adjustment range min./max. | See table |
| Pressure supply | double |
| Activation | Mechanical |
| Weight | 0,248 kg |
| The pressure dew point must be at least 15 °C under ambient and medium temperature and may not exceed 3 °C . The rear pressure gauge connection on the pressure regulator is closed with a blanking plug, the front connection is open. Depending on the customer application, a second blanking plug may be necessary. Please order separately (see accessories). Suitable for use in Ex zones 1, 2, 21, 22. Recommended pre-filter: 5 µm |
| Material |
|---|
| Housing | Polyamide |
| Front plate | Acrylonitrile butadiene styrene |
| Seals | Acrylonitrile butadiene rubber |
| Threaded bushing | Die cast zinc |
