To receive a proposal, please send your request to info@aventics-sensors.in and specify the required positions and company details.
Precision control valve Aventics art. 3610628700
SKU: 3610628700
Category: Proportional and safety valves
Specifications
| Version | Poppet valve |
| Working pressure min./max. | See table |
| Adjustment range min./max. | See table |
| Ambient temperature min./max. | -25 ... 70 °C |
| Medium temperature min./max. | -25 ... 70 °C |
| Medium | Compressed air |
| Nominal flow Qn | 900 l/min |
| Hysteresis | < 0.15 bar |
| Weight | 1,2 kg |
| Material |
|---|
| Housing | Die cast zinc |
| Seals | Acrylonitrile butadiene rubber |
