To receive a proposal, please send your request to info@aventics-sensors.in and specify the required positions and company details.
Precision control valve Aventics art. 0821302173
SKU: 0821302173
Category: Proportional and safety valves
Specifications
| Parts | Precision pressure regulator |
| Mounting orientation | Any |
| Certificates | suitable for ATEX |
| Working pressure min./max. | 0,5 ... 16 bar |
| Ambient temperature min./max. | -35 ... 60 °C |
| Medium temperature min./max. | -35 ... 60 °C |
| Medium | Compressed air Neutral gases |
| Regulator type | Diaphragm-type pressure regulator |
| Regulator function | with relieving air exhaust |
| Adjustment range min./max. | See table |
| Pressure supply | single |
| Activation | Mechanical |
| Internal air consumption qv max. | 6 l/min |
| Weight | 1,5 kg |
| The pressure dew point must be at least 15 °C under ambient and medium temperature and may not exceed 3 °C . Relieving exhaust (≤ 10 mbar over set pressure) Mounting: mounting bracket R412004872 or installation in piping | |
| Recommended pre-filtering | 0,01 µm |
| Material |
|---|
| Housing | Die cast zinc |
| Seals | Chloroprene rubber |
