To receive a proposal, please send your request to info@aventics-sensors.in and specify the required positions and company details.
Pre-control valve Aventics art. R424B13057
SKU: R424B13057
Category: Valves and valve systems
Specifications
| Activation | Electrically |
| Standards | ISO 3 |
| Working pressure min./max. | 2 ... 10 bar |
| Ambient temperature min./max. | 10 ... 120 °C |
| Medium temperature min./max. | 10 ... 120 °C |
| Medium | Compressed air |
| Max. particle size | 5 µm |
| Oil content of compressed air | 0 ... 5 mg/m³ |
| Connector standard | CNOMO / NFE 49-003-1 |
| Protection class with connection | IP65 |
| Duty cycle | 100 % |
| Weight | 0,18 kg |
| The min. control pressure must be adhered to, since otherwise faulty switching and valve failure may result! The pressure dew point must be at least 15 °C under ambient and medium temperature and may not exceed 3 °C . The oil content of compressed air must remain constant during the life cycle. Use only the approved oils from AVENTICS. Further information can be found in the “Technical information” document (available in the MediaCentre). |
| Max. ambient temperature: +180 °C at 1 hour continuous operation and up to +200 °C at 15 hours standby operation At an ambient temperature of over 120 °C , the duty cycle is reduced by 50%. |
| Material |
|---|
| Housing | polyphenylene sulfide |
| Seals | Fluorocaoutchouc |
