To receive a proposal, please send your request to info@aventics-sensors.in and specify the required positions and company details.
Pre-control valve Aventics art. R422P03356
SKU: R422P03356
Category: Valves and valve systems
Specifications
| Activation | Electrically |
| Control pressure min./max. | 3 ... 8 bar |
| Ambient temperature min./max. | 5 ... 50 °C |
| Medium temperature min./max. | 5 ... 50 °C |
| Medium | Compressed air |
| mounting screws | Hexalobular socket (TORX) ISO 10664-10 |
| Mounting screw tightening torque | 0,9 Nm |
| Tightening torque tolerance | ±0,1 mT |
| The min. control pressure must be adhered to, since otherwise faulty switching and valve failure may result! The pressure dew point must be at least 15 °C under ambient and medium temperature and may not exceed 3 °C . The oil content of compressed air must remain constant during the life cycle. Use only the approved oils from AVENTICS. Further information can be found in the “Technical information” document (available in the MediaCentre). |
| Coil for single wiring connection, rotatable |
| Material |
|---|
| Housing | Polyamide |
| Seals | Acrylonitrile butadiene rubber |
