To receive a proposal, please send your request to info@aventics-sensors.in and specify the required positions and company details.
Pre-control valve Aventics art. 1827414024
SKU: 1827414024
Category: Valves and valve systems
Specifications
| Version | Poppet valve |
| Activation | Electrically |
| Sealing principle | Soft sealing |
| Working pressure min./max. | 0 ... 10 bar |
| Ambient temperature min./max. | -10 ... 50 °C |
| Medium temperature min./max. | -10 ... 50 °C |
| Medium | Compressed air |
| Nominal flow 1 ▶ 2 | See table |
| Nominal flow 2 ▶ 3 | 130 l/min |
| Duty cycle | 100 % |
| mounting screws | M4 |
| Tightening torque tolerance | +0,3 |
| The min. control pressure must be adhered to, since otherwise faulty switching and valve failure may result! The pressure dew point must be at least 15 °C under ambient and medium temperature and may not exceed 3 °C . The oil content of compressed air must remain constant during the life cycle. Use only the approved oils from AVENTICS. Further information can be found in the “Technical information” document (available in the MediaCentre). |
| Material |
|---|
| Seals | Fluorocaoutchouc |
