To receive a proposal, please send your request to info@aventics-sensors.in and specify the required positions and company details.
Piston pneumatic cylinders Aventics art. 1022100000
SKU: 1022100000
Categories: Actuators and Grippers, Pneumatic Cylinders
Specifications
| Compressed air connection | Internal thread |
| Working pressure min./max. | 2 ... 8 bar |
| Ambient temperature min./max. | -20 ... 70 °C |
| Medium temperature min./max. | -20 ... 70 °C |
| Medium | Compressed air |
| Max. particle size | 50 µm |
| Oil content of compressed air | 0 ... 5 mg/m³ |
| Pressure for determining piston forces | 6 bar |
| Weight | See table |
| The pressure dew point must be at least 15 °C under ambient and medium temperature and may not exceed 3 °C . The oil content of compressed air must remain constant during the life cycle. Use only the approved oils from AVENTICS. Further information can be found in the “Technical information” document (available in the MediaCentre). |
| Tolerance at 40 mm , 50 mm , 80 mm stroke: ± 3 mm Tolerance at 100 mm stroke: + 6 mm /- 1 mm |
| Material |
|---|
| Cylinder tube | Steel |
| Piston rod | Steel |
| Front cover | Steel |
| Seal | Acrylonitrile butadiene rubber |
