To receive a proposal, please send your request to info@aventics-sensors.in and specify the required positions and company details.
On request: Fieldbus connection with I/O function (CMS) Aventics art. R412008516
SKU: R412008516
Category: Valves and valve systems
Specifications
| Version | Bus coupler with driver |
| Ambient temperature min./max. | 0 ... 50 °C |
| Operational voltage electronics | 24 V DC |
| Electronics voltage tolerance | -15% / +20% |
| Operating voltage, actuators | 24 V DC |
| Protection class | IP65 |
| I/O module extension max. | 6 |
| Weight | See table |
| The delivered product may vary from that in the illustration. |
| Caution: A reduced temperature range in accordance with the operating instructions may need to be considered in ATEX applications. You will find assignment schemes for the product in the operating instructions, or contact the nearest AVENTICS sales office. |
| Material |
|---|
| Housing | Die-cast aluminum |
