To receive a proposal, please send your request to info@aventics-sensors.in and specify the required positions and company details.
Mounting plate Aventics art. R412012484
SKU: R412012484
Category: Valves and valve systems
Specifications
| Standards | ISO 15407-2 |
| Compressed air connection | according to ISO 15407-2 |
| Working pressure min./max. | -0,95 ... 16 bar |
| Ambient temperature min./max. | -15 ... 50 °C |
| Medium temperature min./max. | -5 ... 50 °C |
| Medium | Compressed air |
| Number of valve positions max. | 2 |
| Grid dimension | 54 mm |
| Exhaust type | Ports separated |
| Mounting screw | with hexagon socket |
| Tightening torque for mounting screws | 5 Nm |
| The min. control pressure must be adhered to, since otherwise faulty switching and valve failure may result! The pressure dew point must be at least 15 °C under ambient and medium temperature and may not exceed 3 °C . The oil content of compressed air must remain constant during the life cycle. Use only the approved oils from AVENTICS. Further information can be found in the “Technical information” document (available in the MediaCentre). |
| Material |
|---|
| Base plate | Aluminum |
| Seal | Acrylonitrile butadiene rubber |
