To receive a proposal, please send your request to info@aventics-sensors.in and specify the required positions and company details.
Mounting plate Aventics art. 1825503369
SKU: 1825503369
Category: Valves and valve systems
Specifications
| Working pressure min./max. | 1 ... 10 bar |
| Ambient temperature min./max. | 50 °C |
| Medium | Compressed air |
| Grid dimension | 34 mm |
| Direction of pneumatic port (2,4) | On the side |
| Mounting screw | with hexagon socket |
| Weight | See table |
| The min. control pressure must be adhered to, since otherwise faulty switching and valve failure may result! The pressure dew point must be at least 15 °C under ambient and medium temperature and may not exceed 3 °C . The oil content of compressed air must remain constant during the life cycle. Use only the approved oils from AVENTICS. Further information can be found in the “Technical information” document (available in the MediaCentre). |
| Material |
|---|
| Base plate | Die-cast aluminum |
| Seal | Acrylonitrile butadiene rubber |
