To receive a proposal, please send your request to info@aventics-sensors.in and specify the required positions and company details.
Mini cylinders Aventics art. R412021846
SKU: R412021846
Categories: Actuators and Grippers, Pneumatic Cylinders
Specifications
| Certificates | ATEX optional |
| Compressed air connection | Internal thread |
| Working pressure min./max. | 1 ... 10 bar |
| Ambient temperature min./max. | -20 ... 80 °C |
| Medium temperature min./max. | -20 ... 80 °C |
| Medium | Compressed air |
| Max. particle size | 50 µm |
| Oil content of compressed air | 0 ... 5 mg/m³ |
| Pressure for determining piston forces | 6.3 bar |
| The pressure dew point must be at least 15 °C under ambient and medium temperature and may not exceed 3 °C . The oil content of compressed air must remain constant during the life cycle. Use only the approved oils from AVENTICS. Further information can be found in the “Technical information” document (available in the MediaCentre). |
| Clamping piece for magnetic field sensor necessary |
| ATEX-certified cylinders with identification II 2G Ex h IIB T4 Gb / II 2D Ex h IIIB T135°C Db_X can be generated in the Internet configurator. The operating temperature range for ATEX-certified cylinders is -20 °C ... 50 °C. Based on ISO 6432 |
| Material |
|---|
| Cylinder tube | Stainless steel |
| Piston rod | Stainless steel |
| Piston | Aluminum |
| Front cover | Stainless steel, Electropolished |
| End cover | Stainless steel, Electropolished |
| Seal | Nitrile butadiene rubber |
| Nut for cylinder mounting | Stainless steel |
| Nut for piston rod | Stainless steel |
| Scraper | Thermoplastic polyurethane (TPU) |
| Guide bushing | Plastic |
