To receive a proposal, please send your request to info@aventics-sensors.in and specify the required positions and company details.
Mini caliper Aventics art. R412019215
SKU: R412019215
Categories: Actuators and Grippers, Pneumatic Cylinders
Specifications
| Working pressure min./max. | See table |
| Ambient temperature min./max. | 0 ... 60 °C |
| Medium | Compressed air |
| Max. particle size | 5 µm |
| Oil content of compressed air | 0 ... 1 mg/m³ |
| Pressure for determining piston forces | 6.3 bar |
| Repetitive precision | 0,02 mm |
| Weight | See table |
| The pressure dew point must be at least 15 °C under ambient and medium temperature and may not exceed 3 °C . The oil content of compressed air must remain constant during the life cycle. Use only the approved oils from AVENTICS. Further information can be found in the “Technical information” document (available in the MediaCentre). |
| Repetitive precision after 100 consecutive strokes: 0,02 mm Base with air connections at the back and sides Intermediate strokes can be configured. Scope of delivery: incl. centering rings R1 = stroke setting range for forward stroke R2 = stroke setting range for return stroke |
| Material |
|---|
| Housing | Aluminum, anodized |
| Piston rod | Stainless steel |
| Front plate | Aluminum, anodized |
| Seal | Polyurethane |
| Ball rail table | Aluminum, anodized |
| Guide rail | Steel, hardened |
| Centering rings | Stainless steel |
