To receive a proposal, please send your request to info@aventics-sensors.in and specify the required positions and company details.
Membrane dryer Aventics art. R412007606
SKU: R412007606
Category: Compressed air preparation
Specifications
| Version | Diaphragm-type dryer |
| Parts | Diaphragm-type dryer |
| Mounting orientation | vertical |
| Certificates | suitable for ATEX |
| Working pressure min./max. | 4 ... 12,5 bar |
| Ambient temperature min./max. | 2 ... 60 °C |
| Medium temperature min./max. | 2 ... 60 °C |
| Medium | Compressed air Neutral gases |
| Filter element | not exchangeable |
| Lowering pressure dew point | 20 °C |
| Weight | See table |
| The pressure dew point must be at least 15 °C under ambient and medium temperature and may not exceed 3 °C . Notice: air may not contain condensate purge air approx. 12% of nominal flow Qn Suitable for use in Ex zones 1, 2, 21, 22. A change in the flow direction (from air supply on the left to air supply on the right) occurs by rotating installation by 180° about the vertical axis. Please see the operating instructions for further details. | |
| Recommended pre-filtering μm | 5 / 0,01 µm |
| Material |
|---|
| Housing | Die cast zinc |
| Front plate | Acrylonitrile butadiene styrene |
| Seal | Acrylonitrile butadiene rubber |
| Reservoir | Aluminum |
