To receive a proposal, please send your request to info@aventics-sensors.in and specify the required positions and company details.
Locking module Aventics art. R422102705
SKU: R422102705
Category: Valves and valve systems
Specifications
| Activation | Mechanical |
| Working pressure min./max. | 0 ... 10 bar |
| Ambient temperature min./max. | -10 ... 60 °C |
| Medium temperature min./max. | -10 ... 60 °C |
| Medium | Compressed air |
| Weight | 0,08 kg |
| When using polyurethane tubing, we recommend using additional stiffener sleeves. Pneumatic connection to base plate valves, suitable for all sizes in the AV03 and AV05 series For push-in fittings, only use plug accessories made of plastic (polyamide) from our catalog. |
| Material |
|---|
| Housing | Aluminum |
| Seals | Nitrile butadiene rubber |
