To receive a proposal, please send your request to info@aventics-sensors.in and specify the required positions and company details.
Locking device, Series LU1 Aventics art. 0821401131
SKU: 0821401131
Category: Compressed air preparation
Specifications
| Function | Clamp with eccentric tappet |
| Release pressure | 2 ... 8 bar |
| Ambient temperature min./max. | -20 ... 80 °C |
| Medium temperature min./max. | -20 ... 80 °C |
| Medium | Compressed air |
| Max. particle size | 5 µm |
| Oil content of compressed air | 0 ... 5 mg/m³ |
| Weight | See table |
| Warning:The Locking unit may not be used for the following applications:- for dynamic holding- in or as safety equipment Locking unit may only be unlocked when turned off. Note:The minimum release pressure is >= the working pressure of the cylinder!The holding force is dependent on the set spring force |
| Material |
|---|
| Housing | Aluminum, anodized |
| Cap | Die-cast aluminum |
