To receive a proposal, please send your request to info@aventics-sensors.in and specify the required positions and company details.
Locking device, LU6 Series Aventics art. 5232996402
SKU: 5232996402
Category: Compressed air preparation
Specifications
| Version | Clamping jaw lock |
| Function | Static holding Dynamic braking |
| Release pressure | 4 ... 10 bar |
| Ambient temperature min./max. | -25 ... 80 °C |
| Medium temperature min./max. | -25 ... 80 °C |
| Medium | Compressed air |
| Max. particle size | 5 µm |
| Oil content of compressed air | 0 mg/m³ |
| Weight | See table |
| The maximum ambient and medium temperature is + 70 °C for the dynamic braking function. Note:Before pressurizing the locking unit, make sure that there is a balance of forces at the piston on the drive cylinder. Please see the operating instructions for further safety-relevant information. The locking unit can be used in controls with a max. performance level e in accordance with DIN EN ISO 13849-1 ("basic and well-tried safety principles"). For applications in category 2 to 4 controls, additional control measures according to DIN EN ISO 13849-1 are required. The locking unit can be used as an individual component or pre-mounted on a cylinder.. Scope of delivery: LU6, each with 4 flange nuts, washers, and tie rods For technical reasons, formulas and sample calculations have been moved to the MediaCentre (link to operating instructions). |
| Material |
|---|
| Housing | Aluminum, anodized |
| Seal | Nitrile butadiene rubber |
| Scraper | Nitrile butadiene rubber |
