To receive a proposal, please send your request to info@aventics-sensors.in and specify the required positions and company details.
ISO 15552, CCL-IS series Aventics art. R480181243
SKU: R480181243
Categories: Actuators and Grippers, Pneumatic Cylinders
Specifications
| Standards | ISO 15552 |
| Certificates | ATEX optional |
| Compressed air connection | Internal thread |
| Working pressure min./max. | 1,5 ... 10 bar |
| Ambient temperature min./max. | -20 ... 80 °C |
| Medium temperature min./max. | -20 ... 80 °C |
| Medium | Compressed air |
| Max. particle size | 50 µm |
| Oil content of compressed air | 0 ... 5 mg/m³ |
| Pressure for determining piston forces | 6.3 bar |
| The pressure dew point must be at least 15 °C under ambient and medium temperature and may not exceed 3 °C . ATEX-certified cylinders with identification II 2G Ex h IIB T4 Gb / II 2D Ex h IIIB T135°C Db_X can be generated in the Internet configurator. The material for heat-resistant scraper and seal variants (ambient temperature: -10 °C ... 120 °C) is PTFE. |
| Further options can be generated in the Internet configurator. |
| Material |
|---|
| Cylinder tube | Aluminum, anodized |
| Piston rod | Stainless steel |
| Front cover | Aluminum, anodized Die-cast aluminum, anodized |
| End cover | Aluminum, anodized Die-cast aluminum, anodized |
| Scraper | Polyester |
| Tie-rods | Stainless steel |
