To receive a proposal, please send your request to info@aventics-sensors.in and specify the required positions and company details.
Hex Nut for Panel Mounting Aventics art. R414010278
SKU: R414010278
Category: Flow regulators and shut-off valves
Specifications
| Version | Ball valve |
| Working pressure min./max. | 0 ... 10 bar |
| Ambient temperature min./max. | 0 ... 60 °C |
| Medium temperature min./max. | 0 ... 60 °C |
| Medium | Compressed air |
| Material |
|---|
| Housing | Polybutyleneterephthalate |
| Seals | Acrylonitrile butadiene rubber |
| Hand lever | Polyamide |
