To receive a proposal, please send your request to info@aventics-sensors.in and specify the required positions and company details.
Filter, Series NL4-FLS Aventics art. 0821303559
SKU: 0821303559
Category: Valves and valve systems
Specifications
| Version | Standard filter, Can be assembled into blocks |
| Parts | Filter |
| Mounting orientation | vertical |
| Certificates | suitable for ATEX |
| Working pressure min./max. | 1,5 ... 16 bar |
| Ambient temperature min./max. | -10 ... 60 °C |
| Medium temperature min./max. | -10 ... 60 °C |
| Medium | Compressed air Neutral gases |
| Filter reservoir volume | 50 cm³ |
| Filter element | exchangeable |
| filter porosity | 5 µm |
| Condensate drain | See table |
| Weight | See table |
| The pressure dew point must be at least 15 °C under ambient and medium temperature and may not exceed 3 °C . Note: Polycarbonate reservoirs are susceptible to solvents, supplementary information can be found at "Customer information". A change in the flow direction (from air supply on the left to air supply on the right) occurs by rotating installation by 180° about the vertical axis. Please see the operating instructions for further details. Also suitable for separation of fluid oil or water due to the design. Suitable for use in Ex zones 1, 2, 21, 22. | |
| Max. achievable compressed air class acc. to ISO 8573-1:2010 | 6 : 7 : - |
| Material |
|---|
| Housing | Die cast zinc |
| Front plate | Acrylonitrile butadiene styrene |
| Seals | Acrylonitrile butadiene rubber |
| Reservoir | Polycarbonate Die cast zinc |
| Protective guard | Steel |
| Filter insert | Cellpor |
