To receive a proposal, please send your request to info@aventics-sensors.in and specify the required positions and company details.
Filter, Series MH1-FLS Aventics art. R432034667
SKU: R432034667
Category: Compressed air preparation
Specifications
| Version | Standard filter |
| Parts | Filter |
| Mounting orientation | vertical |
| Working pressure min./max. | 0,5 ... 17 bar |
| Ambient temperature min./max. | -30 ... 80 °C |
| Medium temperature min./max. | -30 ... 80 °C |
| Medium | Compressed air Neutral gases |
| Filter element | exchangeable |
| filter porosity | 5 µm |
| Condensate drain | semi-automatic, open without pressure |
| Weight | See table |
| The pressure dew point must be at least 15 °C under ambient and medium temperature and may not exceed 3 °C . These pneumatic components with NPT or inch thread dimensions are only available from our US sales organization. |
| Material |
|---|
| Housing | Stainless steel, acid-proof |
| Filter insert | Melamine impregnated cellulose |
