To receive a proposal, please send your request to info@aventics-sensors.in and specify the required positions and company details.
Filling block Aventics art. R412006276
SKU: R412006276
Category: Compressed air preparation
Specifications
| Version | Poppet valve, Can be assembled into blocks |
| Pilot | Internal |
| Sealing principle | Soft sealing |
| Certificates | suitable for ATEX |
| Working pressure min./max. | 0 ... 16 bar |
| Control pressure min./max. | 2,5 ... 16 bar |
| Ambient temperature min./max. | -10 ... 50 °C |
| Medium temperature min./max. | -10 ... 50 °C |
| Medium | Compressed air Neutral gases |
| Max. particle size | 40 µm |
| Weight | 0,424 kg |
| The delivered product varies from that in the illustration. See the drawing for an exact description. |
| The pressure dew point must be at least 15 °C under ambient and medium temperature and may not exceed 3 °C . The filling valve builds up pressure slowly in the pneumatic systems, i.e. prevents a sudden pressure build-up during a recommissioning after a mains pressure failure or avoids emergency OFF switching. This allows dangerous abrupt cylinder motions to be avoided. |
| Material |
|---|
| Housing | Polyamide |
| Front plate | Acrylonitrile butadiene styrene |
| Seals | Acrylonitrile butadiene rubber |
| Threaded bushing | Die cast zinc |
