To receive a proposal, please send your request to info@aventics-sensors.in and specify the required positions and company details.
Entrance plate Aventics art. R422103345
SKU: R422103345
Category: Valves and valve systems
Specifications
| Working pressure min./max. | 0 ... 8 bar |
| Ambient temperature min./max. | 5 ... 50 °C |
| Medium temperature min./max. | 5 ... 50 °C |
| Medium | Compressed air |
| Mounting screw | Hexalobular socket (TORX) ISO 10664-10 |
| Tightening torque for mounting screws | 0,9 Nm |
| The pressure dew point must be at least 15 °C under ambient and medium temperature and may not exceed 3 °C . The oil content of compressed air must remain constant during the life cycle. Use only the approved oils from AVENTICS. Further information can be found in the “Technical information” document (available in the MediaCentre). |
| Material |
|---|
| Seal | Aluminum |
| Screws | Steel |
