To receive a proposal, please send your request to info@aventics-sensors.in and specify the required positions and company details.
End plate mounting kit for D-Sub Aventics art. R422003355
SKU: R422003355
Category: Valves and valve systems
Specifications
| Version | Multipole |
| Working pressure min./max. | 0 ... 8 bar |
| Ambient temperature min./max. | 5 ... 50 °C |
| Medium temperature min./max. | 5 ... 50 °C |
| electr. connection | D-Sub plug, 25-pin, on the side |
| Protection class | IP50 |
| Mounting screw | Hexalobular socket (TORX) ISO 10664-10 |
| Tightening torque for mounting screws | 0,9 Nm |
| The min. control pressure must be adhered to, since otherwise faulty switching and valve failure may result! The pressure dew point must be at least 15 °C under ambient and medium temperature and may not exceed 3 °C . The oil content of compressed air must remain constant during the life cycle. Use only the approved oils from AVENTICS. Further information can be found in the “Technical information” document (available in the MediaCentre). |
| Only use fittings with cylindrical threads (BSPP). |
| Material |
|---|
| Housing | Polyamide Polyoxymethylene |
| Screws | Stainless steel |
